Leonardo da Vinci

Uczniowie naszej szkoły z klasy 3p1 oraz 3p2 Technikum Poligraficznego odbywali praktyki zawodowe w ramach Projektu Leonardo da Vinci w zakładach poligraficznych „NEOGRAFIA“ w Martinie na Słowacji. Staż został odbyty w dwóch terminach: 30.09.2007 - 13.10.2007  oraz 02.03.2008 - 15.03.2008. Wyjazd na Słowację został poprzedzony przygotowaniem uczniów poprzez szkolenie językowe oraz zapoznanie z regionem i miejscową kulturą.

Uczniowie odbywali staż w działach: komputerowego składu tekstu i grafiki, przygotowalni form offsetowych CPT oraz na dziale produkcyjnym arkuszowego druku offsetowego.

Poza pracą na wymienionych działach, uczniowie w ramach wycieczek szkoleniowych zostali zapoznani z procesami zwojowego druku heatsetowego, procesami introligatorskimi związanymi z uszlachetnianiem druków, wykonywaniem opraw czasopism, oprawy miękkiej i twardej wydawnictw dziełowych.

W czasie wolnym od zajęć uczniowie poznawali okolicę Martina otoczonego przez górskie pasma Małej i Wielkiej Fatry. Zwiedzaliśmy pobliski Skansen, odbyła się piesza wycieczka w góry na Martinskie Hole, zorganizowany został wyjazd do narciarskiego ośrodka w Jasenskiej Dolinie. Zwiedziliśmy również ruiny Sklabińskiego zamku.

Na zaproszenie Słowaków udaliśmy się również na mecz hokejowy miejscowej drużyny MHL Martin, było to ciekawe doświadczenie gdyż nikt z polskiej młodzieży nie był wcześniej na takiej imprezie sportowej. W ramach rekrecji i odpoczynku udaliśmy się na zespół termalnych basenów w wypoczynkowej miejscowości Turczanskie Teplice.

Na zakończenie stażu zorganizowany został wyjazd do położonego w malowniczej górskiej okolicy, u podnóża rzeki Wach zamku Streczno. Podziwialiśmy nie tylko okazałą budowlę ale również piękne widoki, rozciągające się wokół zamku górskie pasma.

Znajdź nas

Facebook ZSM KielceBIP ZSM KielceKontakt ZSM Kielce

Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach
ul. Jagiellońska 32
25-608 Kielce

tel.: 41 367 61 73
fax: 41 367 69 42
e-mail: zsmech.kielce@gmail.com

ZOUM Kielce