Leonardo da Vinci

Uczniowie naszej szkoły z klasy 3p1 oraz 3p2 Technikum Poligraficznego odbywali praktyki zawodowe w ramach Projektu Leonardo da Vinci w zakładach poligraficznych „NEOGRAFIA“ w Martinie na Słowacji. Staż został odbyty w dwóch terminach: 30.09.2007 - 13.10.2007  oraz 02.03.2008 - 15.03.2008. Wyjazd na Słowację został poprzedzony przygotowaniem uczniów poprzez szkolenie językowe oraz zapoznanie z regionem i miejscową kulturą.

Uczniowie odbywali staż w działach: komputerowego składu tekstu i grafiki, przygotowalni form offsetowych CPT oraz na dziale produkcyjnym arkuszowego druku offsetowego.

Poza pracą na wymienionych działach, uczniowie w ramach wycieczek szkoleniowych zostali zapoznani z procesami zwojowego druku heatsetowego, procesami introligatorskimi związanymi z uszlachetnianiem druków, wykonywaniem opraw czasopism, oprawy miękkiej i twardej wydawnictw dziełowych.

W czasie wolnym od zajęć uczniowie poznawali okolicę Martina otoczonego przez górskie pasma Małej i Wielkiej Fatry. Zwiedzaliśmy pobliski Skansen, odbyła się piesza wycieczka w góry na Martinskie Hole, zorganizowany został wyjazd do narciarskiego ośrodka w Jasenskiej Dolinie. Zwiedziliśmy również ruiny Sklabińskiego zamku.

Na zaproszenie Słowaków udaliśmy się również na mecz hokejowy miejscowej drużyny MHL Martin, było to ciekawe doświadczenie gdyż nikt z polskiej młodzieży nie był wcześniej na takiej imprezie sportowej. W ramach rekrecji i odpoczynku udaliśmy się na zespół termalnych basenów w wypoczynkowej miejscowości Turczanskie Teplice.

Na zakończenie stażu zorganizowany został wyjazd do położonego w malowniczej górskiej okolicy, u podnóża rzeki Wach zamku Streczno. Podziwialiśmy nie tylko okazałą budowlę ale również piękne widoki, rozciągające się wokół zamku górskie pasma.

Znajdź nas

Facebook ZSM KielceBIP ZSM KielceKontakt ZSM Kielce