„Kształtowanie obywatelstwa europejskiego
w społeczeństwach posttotalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej”
Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach od 1 września 2020 roku uczestniczy w realizacji projektu partnerskiego z Programu EUROPA DLA OBYWATELI, zarządzanego przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego EACEA,
pod tytułem: „Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach posttotalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej”.
Akronim: shareEU.
Uczestnikami projektu #shareEU są: Uniwersytet Jagielloński (PL),Università degli Studi dell'Aquila (IT), Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (SK), Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach (PL), Powiat kielecki (PL).
Cele projektu jest:
-
Przyczynianie się do zrozumienia przez obywateli Unii jej historii i różnorodności.
-
Podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci.
-
Upamiętnienie głównych historycznych punktów zwrotnych w najnowszej historii Europy – 2004.
-
15 lat rozszerzenia Unii Europejskiej na Europę Środkową i Wschodnią.
-
Społeczeństwo obywatelskie i uczestnictwo obywatelskie w reżimach totalitarnych.
Projekt powinien przyczynić się do lepszego zrozumienia demokratycznych procesów społecznych zachodzących w Unii Europejskiej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. Jego głównym celem jest stworzenie ponadnarodowej debaty i refleksji na temat:
-
działań edukacyjnych i społecznych związanych z kształtowaniem obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach posttotalitarnych,
-
pamięci historycznej,
-
dziedzictwa kulturowego i wspólnych wartości europejskich,
-
demonstrowanie różnych podejść do wspólnych wydarzeń historycznych i ich skutków.
W ramach projektu realizowane są zadania dotyczące:
-
analizy celów, treści programów i podręczników szkolnych w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego, także określenie, które elementy pamięci historycznej są eksponowane, a których brakuje; jakie wartości są promowane i czy pomagają budować wspólną odpowiedzialność za przyszłość Europy.
-
udziału nauczycieli, młodzieży w warsztatach i wykładach prowadzonych przez specjalistów z uniwersytetów, ŚCDN z Kielc
-
opracowanie materiałów dydaktycznych, scenariuszy zajęć, prezentacji itd., naukowa publikacja końcowa jest również częścią projektu.
Podsumowanie działań podjętych przez szkołę będzie miało miejsce podczas konferencji podsumowującej efekty projektu w marcu 2021 roku.
Informacji wolontariuszom o projekcie udziela koordynator Pani Anna Ludwicka.