Biblioteka szkolna zaprasza na spotkanie wokół książki Gregora Ziemera „Jak wychować nazistę?" z udziałem Bogdana de Barbaro, Joanny Grzymały-Moszczyńskiej i Agnieszki Jankowiak-Maik (on-line):
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=470604771363482
„Jak wychować nazistę?" to napisany w 1941 roku i odkryty na nowo reportaż autorstwa Gregora Ziemera, dyrektora Szkoły Amerykańskiej w Berlinie. Jest nie tylko unikalnym świadectwem mrocznych czasów, ale i niepokojącą opowieścią o tym, jaką moc ma zideologizowana, oparta na indoktrynacji edukacja. Pytania, które stawia Ziemer o szkołę i system nauczania brzmią bardziej niż aktualnie. Książka w tłumaczeniu Anny Kamińskiej ukazała się w 2021 roku w krakowskim Wydawnictwie ZNAK.
Spotkanie poprowadzi dziennikarka i reporterka Aleksandra Lipczak.
Jaką moc ma zideologizowany system nauczania i jak się przed nim bronić?
Jakie efekty przynosi odgórnie prowadzona polityka wrogości?
Czy edukacja antydyskryminacyjna działa, a jeśli tak, to jaka?
To najważniejsze pytania kolejnej debaty z cyklu W(y)kluczenia realizowanego w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
W dyskusji biorą udział psycholog i psychiatra, autor wstępu do książki – prof. Bogdan de Barbaro; psycholożka i trenerka antydyskryminacyjna – dr Joanna Grzymała-Moszczyńska oraz nauczycielka i aktywistka edukacyjna znana jako „Babka od histy” – Agnieszka Jankowiak-Maik.
„W(y)kluczenia” to cykl debat organizowanych w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak.
Książka jest dostępna w bibliotece szkolnej - Budynek A (Została ona zakupiona z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok szkolny 2021/22)