Wewnątrzszkolna procedura organizacji zajęć rewalidacyjnych na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach od 18.05.2020 r., których działalność została czasowo ograniczona w związku z przeciwdziałaniem COVID-19
Postanowienia ogólne
- Zajęcia mogą być prowadzone w uzgodnieniu z organem prowadzącym jednostkę systemu oświaty.
- Zajęcia mają charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich zależy od decyzji rodziców dzieci i młodzieży potwierdzonej na piśmie.
- W przypadku, kiedy ze względu na brak zgody rodzica, bądź ryzyko wynikające z charakteru zajęć lub zagrożenie zdrowotne, czy brak możliwości zorganizowania zajęć w sposób zmniejszający ryzyko, należy kontynuować pracę z dziećmi lub uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Na teren szkoły nie mają wstępu osoby, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji zajęć.
- W razie stwierdzenia niepokojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej u uczniów lub pracowników, wskazane jest pozostanie w domu i skorzystanie z porady medycznej.
- Pomiar temperatury ciała u dzieci i młodzieży oraz kadry pedagogicznej i niepedagogicznej możliwy jest jedynie po uprzednim uzyskaniu ich zgody.
Zalecenia sanitarne
- Przed wejściem do szkoły należy zdezynfekować ręce. W czasie przebywania na terenie szkoły regularnie myć ręce wodą z mydłem.
- Na teren szkoły uczniowie oraz nauczyciele mogą wejść wyłącznie z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, w tym również na zajęciach.
- Należy często informować uczniów, w sposób dostosowany do ich potrzeb, o unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczniowie i nauczyciele powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący minimum 1,5 m.
- Należy ograniczyć kontakty kadry niezaangażowanej w bezpośrednią pracę z uczniami uczestniczącymi w zajęciach rewalidacyjnych od uczestników zajęć oraz od kadry prowadzącej te zajęcia.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć uczniowie oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
- Zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej wyrzucać do wyłożonych workiem foliowym zamykanych koszy.
- Podczas zajęć obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonów.
- Należy informować dzieci i młodzież, w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych, o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny oraz przekazywać wskazówki Głównego Inspektora Sanitarnego w powyższym zakresie.
- Należy regularne dezynfekować często używane powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć. W szczególności ważne jest:
- regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, np.: klamek drzwi wejściowych, poręczy, blatów, oparć krzeseł, sprzętu do rehabilitacji,
- dezynfekowanie powierzchni dotykowych, np.: biurek i stolików/ławek, klawiatur i myszek, włączników świateł.
Działania takie należy przeprowadzić po zakończeniu zajęć przez uczestnika (w przypadku zajęć indywidualnych) lub grupę uczestników i przed rozpoczęciem zajęć przez uczestnika lub drugą grupę uczestników.
- W przypadku podejrzenia zarażenia się wirusem przez uczestnika zajęć, nauczyciel prowadzący zajęcia powinien niezwłocznie odizolować go w odrębnym pomieszczeniu od innych osób przebywających w placówce oraz powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora szkoły. Następnie dyrektor szkoły zawiadamia rodziców bądź prawnych opiekunów ucznia oraz kontaktuje się telefonicznie z powiatową / wojewódzką stacją sanitarno- epidemiologiczną w celu uzyskania decyzji co do dalszego postępowania zgodnie z procedurą ogólną.
- W przypadku wystąpienia u nauczyciela wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie korona wirusem, dyrektor szkoły niezwłocznie odsuwa go od pracy i odsyła transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny). W takim przypadku należy wstrzymać przyjmowanie młodzieży oraz powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Jeśli nie ma takiego pomieszczenia, należy wydzielić obszar, w którym ta osoba będzie odseparowana od innych w odległości min. 2 m z każdej strony.
- W wyżej wymienionych przypadkach należy ustalić obszar, w którym poruszały się podejrzane osoby, przeprowadzić rutynowe sprzątanie oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
Pliki do pobrania: